Społeczeństwo

 • Ecosia – wyszukiwarka dla dobra planety

  Autor(ka): dn. 24 czerwca 2017

  Ecosia to internetowa wyszukiwarka, która, jak wiele podobnych projektów, zarabia dzięki reklamom. Wyróżnia ją jednak fakt, że co najmniej 80% zgromadzonych w ten sposób środków jest co miesiąc przeznaczanych na sadzenie drzew. Wyszukiwarka od 2009 roku przyczynia się w ten sposób do poprawy warunków życia na Ziemi. 

 • Gdzie w Europie najlepiej się oddycha?

  Autor(ka): dn. 17 stycznia 2017

  Poziomy zanieczyszczenia powietrza w Polsce od tygodni biją wszelkie rekordy. Ale reszta kontynentu wcale nie ma lżej. Gdzie jest najgorzej, a gdzie całkiem nieźle? Weźcie głęboki oddech i sprawdźcie to na naszych interaktywnych mapach!

 • Punk’s not dead: Konferencja Degrowth w Budapeszcie

  Autor(ka): dn. 15 września 2016

  Świat nieustannie się rozwija, jednak niektórzy chcieliby obrać zupełnie inny kierunek. To „punkowie” – naukowcy, aktywiści, przedsiębiorcy, a także zwyczajni obywatele, którzy twierdzą, że społeczeństwo powinno pójść inną drogą, z dala od nowoczesnej, konsumpcyjnej kultury. To właśnie oni zawojowali stolicę Węgier podczas 5. Konferencji i Tygodnia Degrowth.

 • Sziget: największy festiwal muzyczny w Europie w zielonej tonacji

  Autor(ka): dn. 26 sierpnia 2016

  W zeszłym roku słyszałam, jak grupa Francuzów uskarżała się na to, że Festiwal Sziget w ogóle nie przywiązuje wagi do uwrażliwiania uczestników na kwestie ekologiczne. Powiedzieli, że już nigdy tu nie przyjadą. Mają czego żałować, bo byliby zaskoczeni tym, jak w tym roku organizatorzy postarali się, by największy festiwal muzyczny w Europie uczynić lepszym, bardziej zielonym i mocniejszym. 

 • Mapa tygodnia: Europa coraz zieleńsza

  Autor(ka): dn. 1 sierpnia 2016

  Mimo że dosyć niedawno Europę dotknęła fala upałów, nowe dowody naukowe przedstawione w Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu wskazują na to, że wyrządzamy coraz mniej szkód naszej planecie.

 • Kopenhaga: filozofia slow life łapie wiatr w żagle

  Autor(ka): dn. 20 czerwca 2016

  W zatoce Scanport, kilka kilometrów od centrum Kopenhagi, cumuje stary dwudziestopięciometrowy żaglowiec Hawila. Zanim statek wzniesie żagle i wypłynie w morze, grupa młodych zapaleńców pracuje nad jego renowacją. Idea? Spowolnić świat i pokazać inny sposób na konsumpcję. Reportaż.

 • Czyimi prawami będzie się rządzić przyroda w Polsce: swoimi czy PiSu?

  Autor(ka): dn. 1 marca 2016

  Warto się przyjrzeć polityce rządu dotyczącej ochrony środowiska, ponieważ w najbliższym czasie zapadną decyzje regulujące polskie prawo łowieckie, nastąpi nowelizacja Ustawy o Ochronie Zwierząt, a także należy się spodziewać kluczowych rozstrzygnięć w kwestii dopłat do OZE. Nie bez znaczenia są też plany nowo-powstałego Ministerstwa Energetyki.

 • Myśliwi w rząd, prawo w las: o nadużyciach w polskim ustawodawstwie łowieckim 

  Autor(ka): dn. 16 lutego 2016

  Choć zgodnie z obowiązującym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego myśliwi nie mogą prowadzić odstrzału, zwłaszcza na terenach prywatnych, to jednak Ministerstwo Środowiska podaje, że wyrok TK można ignorować i to bez obaw o konsekwencje karne. Wygląda na to, że w Polsce spada nie tylko wrażliwość na krzywdę zwierząt, ale i stopień poszanowania prawa. 

 • Dlaczego młodzi Polacy lgną do kopalń?

  Autor(ka): dn. 11 lutego 2016

  Europa jednomyślnie wytyka Polsce węgiel – zanieczyszczające środowisko paliwo kopalne, które choć ledwie opłacalne, nadal ogrzewa polskie domy. Pomimo presji politycznej i niepewnej przyszłości, wielu młodych Polaków obstaje przy kopalniach, nie dowierzając słowom płynącym z Brukseli.

 • Kraków: Cóż by cię uszczęśliwiło, Nowa Huto?

  Autor(ka): dn. 9 lutego 2016

  W powojennej Polsce Nowa Huta była pierwszym miastem zbudowanym od podstaw. Dzielnica zawdzięcza swoją nazwę kompleksowi przemysłowemu, który był budowany w tym samym czasie. Nieco poźniej, w roku  1951, Nowa Huta została włączona do Krakowa jako jedna z dzielnic miasta. Zapytaliśmy młode nowohuckie pokolenie  jakie zmiany w ich okolicy mogłyby ich uszczęśliwić.