Społeczeństwo

 • Koniec wiz dla Ukrainy do UE

  Autor(ka): dn. 8 kwietnia 2017

  W ubiegły czwartek Parlament Europejski przegłosował zniesienie wiz dla Ukrainy: 521 eurodeputowanych poprało tę propozycję, 75 było przeciwko, 36 wstrzymało się. Po zatwierdzeniu porozumienia przez Radę UE oraz publikacji go w Dzienniku Urzędowym wejdzie w życie w czerwcu.

 • Tygodnik dla uchodźców ABWAB otwiera drzwi dla kobiet

  Autor(ka): dn. 17 marca 2017

  „Prawa kobiet są prawami człowieka – w pewnym stopniu dotyczą nas wszystkich” mówi Lilian Pithan, niemiecka redaktorka wielojęzycznego czasopisma ABWAB („Drzwi” – tłum.) tworzonego przez uchodźców i mieszkańców Niemiec. Na Międzynarodowy Dzień Kobiet niemieckie czasopismo dla uchodźców otworzyło drzwi na oścież dla feminizmu.

 • UE i uchodźcy: „Proszę mi wierzyć, nikt nie jest obojętny”

  Autor(ka): dn. 11 stycznia 2017

  Pomimo 12-godzinnego spotkania na szczycie pomiędzy szefami państw i rządów, kwestia reformy polityki migracyjnej UE ani drgnęła. Tymczasem europejscy oficjele wyrażają swoje zadowolenie z wyniku obrad. Czy słusznie?

 • Atak w Berlinie. „Boję się. Ale nie zgadzam się na strach.”

  Autor(ka): dn. 20 grudnia 2016

  12 osób zostało zabitych, a 48 rannych po tym, jak ciężarówka staranowała wczoraj świąteczny jarmark w Berlinie. Zdarzenie, które jest najprawdopodobniej kolejnym zamachem terrorystycznym, to ogromny szok dla Niemiec i dla Europy. Ale Berlin przetrwał już tak wiele, że jego mieszkańcy nie dadzą się zastraszyć.

 • Na Lampedusie oprócz uchodźców są wciąż mieszkańcy

  Autor(ka): dn. 28 września 2016

  Nazywają ją na zmianę wyspą wstydu i wyspą azylu. Jest albo krytykowana albo wychwalana. Postanowiliśmy ukradkiem wejść do wnętrza mikrokosmosu, którego dynamika jest o wiele bardziej skomplikowana niż to, co opisuje prasa. Pozwoliliśmy mówić o wyspie tym, którzy na niej żyją, ale których nie słychać najgłośniej. Kiedy jednak decydują się na rozmowę, mówią o Lampedusie bez zahamowań i stereotypów. 

 • Liczby mówią: 6 500 ocalonych uchodźców

  Autor(ka): dn. 15 września 2016

  Konflikty zbrojne na całym świecie zmusiły uchodźców do opuszczenia swoich krajów. W zeszłym roku coraz to liczniejsze grupy próbowały przedostać się do Europy. Podróż zbyt często jest niebezpieczna i kończy się tragicznie. Jednak są też historie z happy endem.  

 • Jest Eurotunel, będzie Euromur

  Autor(ka): dn. 12 września 2016

  Brytyjczycy mają zamiar wznieść w Calais betonowy mur, który uniemożliwi uchodźcom przedostawanie się na terytorium ich kraju przez Eurotunel. To część wartego 20 milionów euro planu, który ma uszczelnić granice Wielkiej Brytanii i Francji. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że przedstawia to Unię Europejską w wyjątkowo złym świetle. Inni są zdania, że jest to odpowiedni sposób ochrony granic.

 • Kryzys uchodźczy i liberalna postawa Europy

  Autor(ka): dn. 8 września 2016

  Minął rok, odkąd kanclerz Niemiec Angela Merkel zadecydowała o przyjęciu  na teren Niemiec uchodźców przebywających na dworcu Keleti w Budapeszcie. W konsekwencji napływ azylantów do Europy znacznie się nasilił. Merkel uzasadniała swoją politykę, mówiąc: „Damy radę”. Jednak opinie europejskiej prasy na temat tego wydarzenia są po dziś dzień podzielone.

 • Chorwacja: pociągi pełne uchodźców

  Autor(ka): dn. 30 sierpnia 2016

  W latach 90., podczas wojny na Bałkanach, tysiące chorwackich uchodźców tkwiło na chorwacko-serbskiej granicy. Podczas obecnego kryzysu uchodźczego, który ogarnął UE, teren ten ciągle jest kluczowym punktem: tysiące Syryjczyków uciekających przed rozruchami na Bliskim Wschodzie przechodzą przez obóz w Slavonskim Brodzie. Nowe życie pomaga im tam zbudować Lorena Franjkić, była uchodźczyni z Bośni.

 • Liczby mówią: poznaj 10 sportowców z Reprezentacji Uchodźców

  Autor(ka): dn. 11 sierpnia 2016

  Na ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich Rio 2016 zadebiutowała nowa drużyna - Reprezentacja Uchodźców. Baronowi de Coubertin na pewno by się to spodobało.