Społeczeństwo

 • Rainer Höss, wnuk komendanta Auschwitz: „Populizm jest jak propaganda”

  Autor(ka): dn. 4 czerwca 2017

  W 2013 została wydana autobiografia Rainera Hössa zatytułowana Das Erbe des Kommandanten (pol. „dziedzictwo komendanta”). Jak sam przyznaje, jego aktywność po wybudzeniu się z sześciomiesięcznej śpiączki polega głównie na niszczeniu tego dziedzictwa. Od tamtej pory Höss walczy z radykalnie prawicowymi poglądami.

 • Raneem Matouk: Jak przetrwać w syryjskim więzieniu 

  Autor(ka): dn. 18 stycznia 2017

  Amnesty International podaje, iż pod rządami Bashara Al-Assada w więzieniach w Syrii zginęło ponad 18 tys. osób. Raneem, syryjska uchodźczyni mieszkająca w Niemczech od 2015 roku, spędziła cztery miesiące w więzieniu, gdzie tortury były na porządku dziennym. 

 • Mapa tygodnia: różnice płacowe w Unii Europejskiej

  Autor(ka): dn. 31 października 2016

  Mimo zaciętej walki o parytety, Europejki zarabiają średnio o 16,1% mniej za godzinę pracy niż mężczyźni. I nawet jeśli ta tendencja będzie zanikała, potrzeba 118 lat, by zniwelować różnice płac między płciami.

 • Europa i zakaz noszenia burki

  Autor(ka): dn. 24 października 2016

  Debata na temat akceptowalności burki rozbrzmiewa na całym kontynencie. Obecnie ten temat jest już omawiany w kilku europejskich parlamentach. I choć jak do tej pory niewiele państw prawnie zakazało noszenia islamskiego stroju w przestrzeni publicznej, burka coraz częściej staje się tematem dyskusji w kolejnych krajach Europy.

 • Tragedia Morza Śródziemnego- fale niezidentyfikowanych ciał

  Autor(ka): dn. 24 października 2016

  Próba identyfikacji zwłok imigrantów, które każdego dnia docierają do wybrzeży Europy, aby zwrócić im ich godność - to cel międzynarodowego programu Mediterranean Missing, finansowanego przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ. Rozmawialiśmy na ten temat z Giorgia Mirto, włoską przewodniczącą tego programu. 

 • Seksizm: „Słodkie myszki” pokazują pazurki

  Autor(ka): dn. 6 października 2016

  Publikując list otwarty, 26-letnia Jenna Behrends sprzeciwiła się seksizmowi w swojej partii – CDU – lecz spotkała się z dezaprobatą, nawet ze strony kobiet z własnego otoczenia. Behrends to jedna z wielu kobiet, które doświadczyły seksizmu. Rozmawialiśmy z inną z ofiar z Junge Union (młodzieżówka CDU i CSU, red.) i wybraliśmy się do Francji, aby zobaczyć, co może wyniknąć z podobnych oskarżeń.

 • [Video] #CzarnyProtest w Paryżu

  Autor(ka): dn. 3 października 2016

  Rozmawialiśmy z Polkami, Polakami, Francuzkami i Francuzami, którzy 2 października zebrali się na placu Inwalidów, by w geście solidarności z Czarnym Protestem okazać swój sprzeciw wobec wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Oprócz przedstawicieli organizacji feministycznych, wśród protestujących byli także znani członkowie francuskiej polonii, m.in Anja Rubik i Ola Rudnicka. 

 • #CzarnyProtest - prequel do requiem dla praw kobiet w Polsce?

  Autor(ka): dn. 23 września 2016

  22 września pod Sejmem odbyły się trzy równoległe manifestacje. Przeciwko projektowi zaostrzającemu prawo aborcyjne w Polsce protestowano w obozie partii Razem i grupie Dziewuchy Dziewuchom. Obok nich, uzbrojone w plakaty zakrwawionych płodów i sztandary z lwami, manifestowały osoby, które chcą, żeby Polki trafiały do więzienia za usuwanie ciąży zagrażających życiu i będących wynikiem gwałtu.

 • Niekończąca się podróż donikąd

  Autor(ka): dn. 22 września 2016

  [FOTO]. Serbia. W połowie drogi. Uwięzieni w zbyt długim oczekiwaniu. Hiszpański fotograf César Dezfuli podąża za grupą uchodźców i towarzyszy im podczas ich europejskiej tułaczki. Jego zdjęcia, dokumentujące codzienność dopiero co przybyłych na kontynent uchodźców, rzucają światło na miejsca, w których gaśnie wszelka nadzieja. 

 • She’s The Fest: Kobiety przejmują mikrofon

  Autor(ka): dn. 20 września 2016

  W świecie muzyki daleko jeszcze do równouprawnienia. W Walencji powstał festiwal She’s The Fest, podczas którego publiczność może podziwiać talent wielu kobiet. Rozmawialiśmy z dwiema z nich: organizatorką eventów oraz wokalistką. Opowiedziały nam o sytuacji kobiet w środowisku muzycznym.