Wieża Babel

 • Wieża Babel: Jak to leciało?

  Autor(ka): dn. 5 sierpnia 2016

  Zastanawialiście się kiedyś, o co właściwie chodziło dziewczynom z Las Ketchup w refrenie ich kultowej piosenki „Aserejé”? Wbrew pozorom znajomość hiszpańskiego nie wystarczy do rozwiązania tej zagadki. Właściwie to żaden język tutaj nie pomoże – ale może Wam się przydać wyczulone ucho.

 • Leksykon śmiechu: Europa zrywa boki

  Autor(ka): dn. 26 lipca 2016

  Choć internet jest zdominowany przez określenia typu LOL czy IMAO, europejskie języki oferują wiele innych, bardzo kreatywnych, określeń na napady chichotu. Francuzi mówią petit rire, Hiszpanie – carcajada. A przedstawiciele innych narodów? Pośmiejmy się razem w sześciu językach.

 • Pokémon Go: Złap je wszystkie, bez barier językowych

  Autor(ka): dn. 22 lipca 2016

  Mamy rok 2016 i Paryż, gdzie znajduje się redakcja Cafébabel, jest pełen Pikachu. Wybierasz się na poszukiwania Laprasa w Londynie? Bellsprouta w Berlinie? W czasie wędrówki przyda Ci się krótki słowniczek, jako że nazwy pokemonów mogą różnić się w zależności od języka. Jeśli „najlepszym być naprawdę chcesz”, czas przyswoić sobie kilka nowych słówek.

 • Virginia Raggi: Pani burmistrz Rzymu

  Autor(ka): dn. 18 lipca 2016

  Pod koniec czerwca Virginia Raggi została wybrana na burmistrza Rzymu jako pierwsza kobieta na tym stanowisku. Kobiety coraz częściej zajmują najwyższe stanowiska w światowej polityce, jesteśmy więc świadkami kształtowania się nowych form gramatycznych, która pozwalają na opisanie tej sytuacji. Jak wygląda to w różnych językach? Szybki przewodnik po żeńskich odpowiednikach.

 • Wieża Babel: Ja śpiewam, ty śpiewasz

  Autor(ka): dn. 7 lipca 2016

  Ilu nauczycieli, tyle różnych technik nauczania języka obcego, ale wygląda na to, że śpiewanie i ćwiczenia z wypełnianiem luk cieszą się niesłabnącą popularnością. Co więcej, jeśli zgłębić temat, okazuje się, że niezależnie od długości i szerokości geograficznej te same piosenki pojawiają się to tu, to tam, ułatwiając przyswajanie tych samych słówek, powiedzeń i zasad gramatycznych.

 • Tłumacz ustny: najlepszy z najlepszych

  Autor(ka): dn. 8 czerwca 2016

  „Niektórzy mówcy nie wypowiadają się w języku ojczystym i mówią zbyt szybko – oto zarzuty tłumaczy Parlamentu Europejskiego opublikowane na niezależnym portalu informacyjnym EUobserver. Cafebabel oddaje głos Victorii Hecq, pochodzącej z Belgii młodej tłumaczce ustnej, która pracuje dla instytucji europejskich.

 • Geografia mózgu - gdzie powstaje mowa?

  Autor(ka): dn. 31 maja 2016

  Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego to właśnie ludzie mają tę „superpower”, która nas wyróżnia? Oczywiście – chodzi o mowę. Zostaliśmy świetnie wyposażeni w aparat głosowy, dzięki któremu możemy produkować i naśladować dźwięki. Jednak samo narzędzie to nie wszystko. Otóż potrzebne jest centrum dowodzenia, które koordynuje co, kiedy i jak mamy powiedzieć – Mózg.

 • „I do”, czyli o wyborach językowych na całe życie

  Autor(ka): dn. 28 kwietnia 2016

  Przy okazji matur i innych przełomowych momentów, skupmy się na wyborze języka, którego zaczynamy się uczyć. Co tak naprawdę determinuje nasz wybór? Dlaczego nagle zakochujemy się we francuskim, duńskim, czy katalońskim? Na czym polega atrakcyjność języka? To dobre pytania, więc sprawdźmy.

 • Dlaczego Angela Merkel nie ma dzieci?

  Autor(ka): dn. 15 marca 2016

  Czy Donald Trump jest martwy? Jak Merkel schwytała Hollande’a w pułapkę? Dlaczego Mark Zuckerberg zawsze nosi te same ubrania? Europejczycy codziennie zadają Google’owi mnóstwo pytań dotyczących osób publicznych. Mnóstwo ciekawych pytań. 

 • Dlaczego rodzimi użytkownicy języka angielskiego nie rozumieją obcokrajowców mówiących w ich języku?

  Autor(ka): dn. 21 grudnia 2015

  Ok... Ok. Jako osoba ucząca się języków obcych, jestem w stanie to pojąć: nauczenie się drugiego, trzeciego, czwartego, entego języka może być trudne. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej w momencie, gdy – mimo przekonanania o tym, że opanowałeś już dany język – okazuje się, że jego rodowici użytkownicy cię nie rozumieją i twoje nadzieje wydają się legnąć w gruzach. Nie poddawaj się!